Bracia Kurkowi w Krakowie uczcili 106. Rocznicę urodzin śp. Karola Wojtyły – świętego Jana Pawła II, swojego Brata Honorowego. Przy jego pomniku w Parku Strzeleckim w Krakowie odmówili modlitwę, złożyli kwiaty i zapalili znicze.
Dziś mija 106. rocznica urodzin Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Jego ponad 26-letni pontyfikat okazał się najdłuższym w XX stuleciu i trzecim co do długości w dziejach Kościoła. 1 maja 2011 r. Jan Paweł II został beatyfikowany a 27 kwietnia 2014 r. – ogłoszony świętym.
Karol Wojtyła urodził się 18 maja w Wadowicach. Matka przyszłego papieża, Emilia Wojtyła (z domu Kaczorowska) zajmowała się domem dorabiając jako szwaczka. Ojciec, Karol Wojtyła, służył w armii cesarza Franciszka Józefa, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w 1918 r., został urzędnikiem Powiatowej Komendy Uzupełnień w Wadowicach, będąc oficerem tamtejszego 12 Pułku Piechoty.
Gdy Karol Wojtyła miał niespełna 9 lat stracił matkę, trzy lata później – jedynego brata, a gdy był na początku studiów, umarł mu ojciec. Na rozpoczętych w 1938 roku studiach politycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim rozwijał zainteresowania teatrem, był współtwórcą i wybijająca się postacią Teatru Rapsodycznego założonego przez Tadeusza Kotlarczyka. Jednocześnie przez kilka lat, do 1944 roku, pracował jako robotnik w Zakładach Chemicznych Solvay w Borku Fałęckim. Przerywając polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim, w warunkach konspiracyjnych odbył studia seminaryjne.
Święcenia kapłańskie przyjął 1 listopada 1946 r. w katedrze na Wawelu z rąk abp. Adama Stefana Sapiehy. Metropolita krakowski skierował go na studia doktoranckie do Rzymu.
Po powrocie do kraju był wikariuszem w Niegowici, następnie krakowskiej parafii św. Floriana. Po dwuletnim urlopie naukowym podejmuje wykłady na Uniwersytecie Jagiellońskim, a od 1954 r. na KUL, z którą to uczelnią był związany aż do wyboru na papieża.
W wieku zaledwie 38 lat, 4 lipca 1958 r., został mianowany biskupem pomocniczym krakowskim i biskupem tytularnym Ombi. Sakrę biskupią przyjął 28 września 1958 r. w katedrze na Wawelu.
Mianowany arcybiskupem metropolitą krakowskim 13 stycznia 1964 r. 26 czerwca 1967 r. został kreowany kardynałem prezbiterem. Wybrany papieżem 16 października 1978 r., przybrał imię Jan Paweł II. Uroczyście zainaugurował pontyfikat 22 października 1978 r.
Jego ponad 26-letni okres służby w Kościele powszechnym okazał się najbardziej rekordowym, i to pod wieloma względami, np. co do liczby podróży zagranicznych – 104 i odwiedzonych podczas nich krajów – 129, przemierzonych kilometrów – prawie 1,3 mln, przeprowadzonych beatyfikacji – 148 i kanonizacji – 51 oraz ogłoszonych podczas nich błogosławionych – 1343 i świętych – 482.
Związki Bractwa Kurkowego z Karolem Wojtyłą sięgają odległych czasów. Jego wuj Leon Wiadrowski, krakowski pozłotnik przyjęty został do Bractwa Kurkowego w 1926 roku. Tuż przed wybuchem II wojny światowej, Karol Wojtyła występował jako aktor w przedstawieniu „Kawaler księżycowy” podczas intronizacji króla kurkowego Tadeusza Polaczka-Korneckiego. Podczas pracy w czasie okupacji w fabryce chemicznej Solvay poznał Jerzego Korohodę, późniejszego profesora UJ, członka Bractwa Kurkowego. Podjęte studia teologiczne zetknęły Karola Wojtyłę jeszcze w czasie okupacji z ks. prof. Józefem Kaczmarczykiem, przedwojennym kapelanem Bractwa Kurkowego.
20 stycznia1974 roku Bractwo Kurkowe w kaplicy Biskupów Krakowskich zameldowało się z nowym sztandarem. Jego poświęcenia dokonał ks. kardynał Karol Wojtyła. Bractwo Kurkowe po wyborze ks. Karola Wojtyły na papieża często pielgrzymowało do Watykanu i było przyjmowane na audiencjach. Jedną z najważniejszych pielgrzymek do Watykanu bracia kurkowi odbyli w roku 1996. Podczas tej audiencji Ojciec Święty przyjął tytuł Brata Honorowego. Bracia kurkowi uczestniczyli następnie we wszystkich wielkich uroczystościach z udziałem Ojca Świetego, byli na Jego pogrzebie, beatyfikacji i kanonizacji. Wystawili swojemu Bratu Honorowemu kilka pomników m.in. w Rzymie, oraz w Krakowie. Przy krakowskim pomniku, w Parku Strzeleckim składają kwiaty z okazji kolejnych rocznic urodzin, pontyfikatu, śmierci świętego Jana Pawła II. W dniu Jego imienin, 4 listopada corocznie bracia spotykają się w kościele na Skałce na mszy świętej dziękczynnej za pontyfikat Wielkiego Rodaka oraz żałobnej za wszystkich zmarłych braci kurkowych.
W Parku Strzeleckim w 106. Rocznicę urodzin św. Jana Pawła II kwiaty złożyli: Zdzisław Grzelka – starszy Bractwa Kurkowego, Ryszard Maślanka – były marszałek Bractwa i Jacek Czepczyk – były ceremoniarz Bractwa Kurkowego.














