Z wielkim żelem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego przyjaciela prof. Jurija Zakała, dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu we lwowskim Kulparkowie.
Profesor Jurij Zakał to była osoba bardzo znana w europejskim środowisku psychiatrów. Od pierwszej chwili agresji rosyjskiej na Ukrainę stanął w obronie najbardziej poszkodowanych swoich rodaków. W szpitalu w lwowskim Kulparkowie, leczącym około 300 pacjentów, już w pierwszych dniach wojny było ich ponad tysiąc. Dzięki zabiegom Jurija Zakała podopieczni kulparkowskiego szpitala mieli zabezpieczone podstawowe potrzeby. Również nasze, krakowskie Bractw Kurkowe, a także Bractwa Kurkowe należące do EGS z Niemiec i Holandii włączyły się do akcji pomocowej. O zasługach prof. Jurija Zakała wspomniał w czasie mszy świętej ks. inf. Dariusz Raś, kapelan krakowskiego Bractwa Kurkowego. Podczas tej mszy świętej modliliśmy się także o poprawę zdrowia naszego kapelana seniora ks. inf. Jerzego Bryły, który przebywa w szpitalu im. Rydygiera w Krakowie.
Warto też wspomnieć, że Polskie Towarzystwo Psychiatryczne ustanowiło stypendium dla młodych psychiatrów z Ukrainy im. Jurija Zakała. Na pogrzeb, który odbędzie się we Lwowie w dniu 4 września br., w imieniu Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego ze specjalnym listem pożegnalnym jedzie dr Krzysztof Nazimiek z Opola.