Żołnierze JW NIL pełnili służbę m.in. w Afganistanie, ale to tylko jedna z wielu misji, w której brali udział. Jak to w wojskach specjalnych szczegóły okryte są tajemnicą i tak musi pozostać. Patronem stacjonujących w Krakowie żołnierzy jest gen. August Fieldorf „Nil”, urodzony przy ul. Lubicz, twórca i pierwszy dowódca Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej, legenda wojennej konspiracji niepodległościowej, zamordowany przez stalinowskich oprawców w więzieniu na warszawskim Mokotowie.

Uroczystości w Krakowie rozpoczęły się mszą świętą w katedrze wawelskiej, która odprawił ks. płk Piotr Sroka, dziekan wojsk specjalnych. Po nabożeństwie, na zamkowym dziedzińcu krakowianie i turyści zobaczyli apel i defiladę wojskową. Nilowcy pokazali swój sprzęt, m.in. uzbrojenie, zwiadowcze drony i inne urzadzenia, motocykle Yamaha, quady Polaris, wielozadaniowe pojazdy Humvee i samochody opancerzone Oshkosh M-ATV. Na koniec zaproszeni gości spełnili toast za pomyślność JW NIL i jej żołnierzy.

W uroczystościach wzięli udział m.in. dowódca Komponentu Wojsk Specjalnych gen. Sławomir Drumowicz, jego zastępca gen. Robert Kopacki, zastępca dyrektora krakowskiego oddziału IPN Cecylia Radoń, wicewojewoda małopolski i Mateusz Małodziński. Gospodarzem był dowódca JW NIL płk Piotr Gomuła, któremu towarzyszył zastępca ppłk Rafał Dąbrowski.

(materiał powstał w oparciu o informacje zawarte na stronie krakowskiego IPN)