2026 –

Wiwat król kurkowy Marek Długosz „Integrator”
Wiwat marszałkowie Janusz Wójcik i Zdzisław Zimny

Intronizacja króla kurkowego AD 2026 Marka Długosza oraz marszałków Janusza Wójcika i Zdzisława Zimnego odbyła się w Krakowie na Rynku Głównym na scenie pod Wieżą Ratuszową w dniu 6 czerwca 2026 r.

Król i marszałkowie

Marek Długosz

król

Z wykształcenia jest magistrem inżynierem techniki cieplnej – dyplom uzyskał na krakowskiej AGH w 1990 roku.

Od ponad 30 lat z wielkim zaangażowaniem produkuje szklane ozdoby choinkowe. Obecnie jest współwłaścicielem firmy Bombek, a także parku rozrywki dla dzieci Ampa.

Uważa, że rodzina to jego największa siła. Jestem niezwykle szczęśliwym człowiekiem. Od 40 lat tworzy zgrane małżeństwo z Renatą. Jest dumnym ojcem dwójki wspaniałych dzieci: Agnieszki i Piotra, a także teściem dla Szymona i Emilii. Jednak największą radością i dopełnieniem życia jest bycie dziadkiem dla uroczej piątki wnucząt: Ani, Kacperka, Michałka, Czarusia i Leosia.

Marek Długosz do Bractwa Kurkowego przyjęty został w 2015 roku, na rzeczywistego brata kurkowego pasowany został w styczniu 2017 roku w Katedrze Królewskiej na Wawelu. 25 września 2021 roku na strzelnicy na Pasterniku wystrzelał tytuł króla kurkowego Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych, a w maju 2024 roku zdobył tytuł Marszałka Bractwa Kurkowego. 16 maja 2026 roku na strzelnicy Kochambroń w Krakowie wystrzelał tytuł króla kurkowego krakowskiego Bractwa Kurkowego.

Janusz Wójcik

marszałek

Krakowski przedsiębiorca i rzemieślnik właściciel zakłady fryzjerskiego, odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi.

W latach 2013-2018 pełnił funkcję członka komisji egzaminacyjnej przy Małopolskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Krakowie.

W 2016 roku wstąpił do Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Krakowie, w tym samym roku zdobył tytuł Króla Okręgu Bractw Kurkowych, a dwa lata później został Marszałkiem Okręgu. Od 2021 roku zasiada w Radzie Starszych Towarzystwa Strzeleckiego Bractwa Kurkowego w Krakowie, równocześnie pełniąc funkcję Ceremoniarza.

Jest prezesem koła łowieckiego „Srebrny Kur”, wiceprzewodniczącym Komisji Promocji Łowiectwa przy Zarządzie Okręgowym PZŁ Kraków oraz wiceprzewodniczącym Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowieckiej PZŁ Kraków.

Zdzisław Zimny

marszałek

Od ponad 30 lat związany z polskim łowiectwem. Dla niego myślistwo nigdy nie było jedynie zwykłym hobby — to prawdziwa pasja, sposób życia i działalność, której oddaje ogrom serca oraz czasu.

Na co dzień pełni funkcję prezesa Koła Łowieckiego „Diana Ogrodzieniec”, a także łowczego Koła Łowieckiego „Srebrny Kur”. Od lat aktywnie działa również w strukturach Polskiego Związku Łowieckiego jako wiceprezes Klubu Kolekcjonera i Kultury Łowiectwa przy PZŁ w Warszawa.

Od kilku lat związany jest również z Towarzystwem Strzeleckim Bractwo Kurkowe w Krakowie. W 2019 roku został przyjęty jako kandydat, a w 2022 roku, podczas uroczystej ceremonii w Katedrze Wawelskiej, został pasowany na Brata Kurkowego. Dla wielu braci szybko stał się nie tylko zaangażowanym członkiem, ale przede wszystkim dobrym kolegą i człowiekiem, na którego zawsze można liczyć. Za swoją działalność został wyróżniony Brązowym Medalem Brackim w 2024 roku oraz Srebrnym Medalem
Brackim w 2025 roku — odznaczeniami, które są wyrazem uznania za jego oddanie, pracę społeczną i serce wkładane w rozwój tradycji łowieckich oraz brackich.