O godz. 10 w katedrze wawelskiej rozpoczęła się msza święta w intencji Ojczyzny, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Po mszy ze Wzgórza Wawelskiego, gdzie rozdano biało-czerwone flagi, wyruszył pochód patriotyczny, który Drogą Królewską przeszedł na plac Matejki.
Tradycyjnie w święcie uczestniczyli bracia kurkowi. Z srebrnym kurem, symbolem krakowskiego Bractwa Kurkowego występował Zbigniew Wolfram, król kurkowy AD 2018 “Niepodległy” z marszałkami Piotrem Pateckim i Janem Adamem Księżykiem. Byli także starszy Bractwa Kurkowego Zdzisław Grzelka a także Adam Rajpold, Krzysztof Wójcik, Krzysztof Karbowski, Marian Satała, Paweł Drożniak, Krzysztof Kosek, a także poczet sztandarowy w składzie Krystian Grzybek – chorąży, Maciej Malski i Zdzisław Jezioro – asysta.
W święto Konstytucji 3 maja 2023 r. mszy św. w katedrze przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. – Naszymi intencjami obejmujemy ojczyznę, która w swej historii doświadczyła wielu zagrożeń i klęsk, ale Matka Najświętsza – Pani i Królowa zawsze otaczała nas szczególnym wstawiennictwem i zawsze była dla nas obroną i zwycięstwem – mówił kard. Stanisław Dziwisz na początku liturgii i dodawał, że świadomy wielkiego wstawiennictwa Matki Bożej był św. Jan Paweł II, dlatego zawierzał Polskę i Polaków Jej opiece. Kazanie wygłosił ks. prof. Jacek Urban.
Po mszy świętej zgromadzeni ruszyli w uroczystym pochodzie patriotycznym, którego trasa tradycyjnie wiodła ulicą Grodzą, przez Rynek i Floriańską, aż na plac Jana Matejki. Pochód zatrzymał się przy Krzyży Katyńskim na placu im. o. Adama Studzińskiego, by tam również złożyć kwiaty.

Przed Grobem Nieznanego Żołnierza został odśpiewany hymn państwowy, nastąpiła uroczysta zmiana warty, a także odczytano Apel Pamięci. Podczas uroczystości na pl. Matejki wojewoda małopolski przekazał zasłużonym odznaczenia państwowe i wręczył akty nabycia obywatelstwa polskiego.
W grupie uhonorowanych orderami i odznaczeniami był nasz brat kurkowy Zbigniew Wolfram, król kurkowy AD 2018 “Niepodległy”. Z rąk wojewody małopolskiego Łukasza Kmity otrzymał medal 100-lecia Odzyskanej Niepodległości.
Uroczystości zakończyły się defiladą pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych. Po oficjalnych obchodach, przy Barbakanie można było skosztować tradycyjnej wojskowej grochówki. Na czas uroczystości 3-majowych Urząd Wojewódzki w Krakowie przygotował stoisko promocyjne, gdzie rozdawano m.in. małe flagi i słodycze.
Zbigniew Wolfram, król kurkowy AD 2018 “Niepodległy” zaprosił braci uczestniczących w uroczystości na poczęstunek w gościnnych salach hotelu Polonia.