Następnie na Rynku Głównym w Krakowie odbył się uroczysty apel podczas którego wręczono odznaczenia i awanse. Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów pieszych i zmotoryzowanych.

Strażacy nie idą do piekła… Zaczęliby je gasić

– Strażacy stanęli dziś na modlitwie w kościele Najświętszej Panny Maryi w Krakowie z okazji poważnej. 150 lat upłynęło od 28 kwietnia R.P. 1873. Wówczas Rada miejska ostatecznie zadecydowała o utworzeniu w Krakowie miejskiej Zawodowej Straży Pożarnej. Jej organizację powierzyła Wincentemu Eminowiczowi, dotychczasowemu Naczelnikowi Ochotniczej Straży Pożarnej. W tym samym roku objęli służbę na wieży mariackiej, stąd bowiem rozciągał się rozległy widok na całą okolicę, a sygnał hejnału wskazywał dobry czas dla miasta, okolicy, a potem dzięki audycjom Polskiego Radia, dla całej Polski. Strażacy — stróże bezpieczeństwa Krakowa, jego dziedzictwa materialnego i duchowego, jego zabytków, ethosu i kultury przybywają ze swoimi gośćmi do serca miasta, któremu służą. Powtarzają za psalmistą: Strzeż mnie, o Boże, Tobie zaufałem, Zachowaj mnie, Boże, bo chronię się u Ciebie, mówię do Pana: „Tyś jest Panem moim”. Pan moim dziedzictwem i przeznaczeniem, to On mój los zabezpiecza (Ps. 16) – mówił w homilii ks. inf. Dariusz Raś. – W dzisiejszym dniu modlitwę składamy również za strażaków, którzy przez wieki, czy to w ochotniczej służbie miastu, czy jako zawodowcy odeszli przed nami do wieczności. Modlimy się za nich do Boga, który im przygotował miejsce w niebieskim Jeruzalem. Ufamy, że prawdziwe jest zawołanie druhów: Strażacy nie idą do piekła… Zaczęliby je gasić. Strażacy po wiernej służbie idą, ufamy, do nieba – mówił ks. infułat Dariusz Raś.

Po mszy św. na Rynku Głównym w Krakowie odbył się uroczysty apel, który zakończyła defilada pododdziałów pieszych i zmotoryzowanych. W trakcie apelu wręczone zostały m.in. odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe: Krzyże Zasługi oraz medale za długoletnią służbę, odznaczenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, odznaczenia Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, nagrody pieniężne Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Komendanta Głównego PSP za szczególne osiągnięcia w służbie, Odznaki Honoris Gratia.

– Dziś Kraków powierza opiece straży pożarnej nie tylko swoich mieszkańców, ale też miliony gości oraz bezcenne skarby dziedzictwa historycznego. Bez udziału służb gaśniczych nie poradzilibyśmy sobie nie tylko podczas pożarów i wszelkich katastrof, wypadków czy klęsk żywiołowych, ale również ogromnych imprez masowych dla setek tysięcy uczestników, które nie miałyby prawa zaistnieć bez odpowiedniego zabezpieczenia –mówił w trakcie uroczystości prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

– Dziękuję, że mogę być w tym pięknym mieście – królewskim mieście Krakowie po to, żeby podziękować za 150-lat historii pożarnictwa – mówił gen. brygadier Andrzej Bartkowiak, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej – Na przestrzeni ostatnich lat było naprawdę ciężko. Ciężko wymienić wszystkie elementy, które dotknęły przez ostatnie 4 lata naszą służbę. Tylko na początku ubiegłego roku to wsparcie straży granicznej, polskiej policji i wojska przy granicy z Białorusią – to wielkie wyzwanie które doprowadziliśmy do końca i cały czas pomagamy. Następnie nawałnice, które przeszły przez Polskę i ponad 130 tys. ludzi zaangażowanych z OSP i PSP do tego, żeby ratować ludzkie życie i mienie.

Gen. bryg. Andrzej Bartkowiak wymienił również wojnę w Ukrainie, gdzie strażacy wspierali uciekające ukraińskie rodziny. Następnie Komendant Główny PSP wspomniał także działania związane z Odrą, w których strażacy brali czynny udział.

– 608 tysięcy zdarzeń w ubiegłym roku to swoisty rekord. Nigdy wcześniej nie musieliśmy się zmierzyć z takim wyzwaniem. Daliśmy radę! Dlaczego? Dlatego, że jesteśmy świetnie zorganizowani, dlatego, że mam taką tradycję 200 i więcej lat i to się przekłada na nasze ogromne sukcesy w służbie i ratownictwie, którymi się też dzielimy ze światem – dodał.

Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak podziękował także rodzinom strażaków – żeby móc dobrze służyć Polsce, naszej ukochanej Ojczyźnie, musimy mieć spokój w domu, miłość i rodzinne ciepło i tego wam życzę. Niech święty Florian prowadzi was w życiu prywatnym i służbowym.

“Jesteście bohaterami naszego dnia codziennego”

– Wszyscy wiemy, jak bardzo Polacy szanują straż pożarną. Spośród różnego rodzaju zawodów to zawsze strażacy są najwyżej oceniani – podkreślał wojewoda małopolski, Łukasz Kmita – Nasi strażacy to prawdziwi aniołowie stróże, na których jako Małopolanie zawsze możemy liczyć, a tych sytuacji, w których możemy na nich liczyć jest naprawdę dużo. Tylko w ubiegłym roku w samej Małopolsce PSP wyjeżdżała do ponad 46 tys. zdarzeń. Chcę z tego miejsca bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy dbają o bezpieczeństwo Małopolan, dbają o to abyśmy bezpiecznie docierali do domu, a w sytuacji pożarów, zdarzeń drogowych czy innych wydarzeń ta pomoc była udzielana natychmiastowo.