W Krakowie główne uroczystości związane z obchodami 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyły się przed grobem Nieznanego Żołnierza. Poprzedziła je msza św. w katedrze wawelskiej i przemarsz patriotyczny ulicami miasta.
Jak mówił wojewoda Łukasz Kmita przed Grobem Nieznanego Żołnierza, każdy z nas na swój sposób, na wzór twórców Konstytucji 3 Maja jest zaproszony do budowania Rzeczypospolitej. Na obecne czasy jest to dziejowe zobowiązanie nas wszystkich – obywateli i władz odpowiedzialnych za losy polskiego państwa, bo ojczyzna to dar i zadanie – wskazał. Kmita odnosząc się do wojny w Ukrainie podkreślał zaangażowanie państwa polskiego związane z przyjęciem w naszym kraju uchodźców wojennych, a przede wszystkim ogromną pomoc milionów Polaków: wolontariuszy, urzędników, przedsiębiorców, samorządowców, harcerzy i innych aktywistów. Chcę z serca wam podziękować za tę postawę niezwykłej solidarności i braterstwa z narodem ukraińskim. Jestem dumny jako wojewoda, że pomoc, jaką wspólnie niesiemy narodowi ukraińskiemu tu w Małopolsce może być wzorem dla całej Europy. Wolna Ukraina to także dar i zadanie dla nas wszystkich, dla całej Europy – zaznaczył Kmita.
Główne uroczystości przed grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczęły się od odśpiewania hymnu i wciągnięcia na maszt flagi państwowej. Po tym nastąpiła uroczysta zmiana warty i apel pamięci, a także wręczono odznaczenia państwowe i akty nabycia obywatelstwa polskiego. Wśród odznaczonych znalazł się m.in. Andrzej Zieliński, założyciel i lider zespołu Skaldowie. Po złożeniu wieńców i kwiatów przez delegacje nastąpiła defilada pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych i formacji konnych.
Główną uroczystość poprzedziła msza św. w katedrze na Wawelu, której przewodniczył metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. W homilii przypomniał, że “Konstytucja 3 Maja była wielkim zrywem ku niepodległości, ku odnowie Rzeczypospolitej”. W mszy świętej na Wawelu uczestniczył król kurkowy Adam Rajpold “Casmirus” z marszałkami Rafałem Kowalem i Dariuszem Kaczmarczykiem. Na placu Matejko byli także starszy Bractwa Zdzisław Grzelka, ceremoniarz Janusz Wójcik i brat Tomasz Nowak.