– Św. Jan Paweł II mówi dzisiaj do nas, jak wówczas, czterdzieści pięć lat temu: „Nie lękajcie się!” Nie lękajcie się przyjmować wymagań, jakie stawia nam Chrystus w Ewangelii. Nie są one łatwe, ale warto je przyjąć, bo są one gwarancją prawdziwego szczęścia, którego nikt i nic nie jest w stanie człowiekowi odebrać – powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas uroczystości odpustowych w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.
W homilii kardynał zaznaczył, że uroczystość odpustowa to moment, w którym warto podziękować Bogu za dar wspaniałego papieża z Polski. – Jak wiele zawdzięcza mu Kościół, jak wiele zawdzięczamy mu my – tutaj zebrani, jak wiele zawdzięcza mu świat, jak wiele zawdzięcza mu Polska. Jak wiele zawdzięcza mu każdy i każda z nas! Jednocześnie prosimy dziś Boga za jego wstawiennictwem, abyśmy tym bezcennym dziedzictwem duchowym, jakie nam zostawił, umieli żyć na co dzień, abyśmy go nie zmarnowali – mówił. Przypomniał, że słowa „Nie lękajcie się! Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!…” stały się kluczem do zrozumienia pontyfikatu św. Jana Pawła II i programu, z którym szedł do świata, stając się świadkiem nadziei.
Serdecznie dziękuję braciom kurkowym za liczne przybycie do Sanktuarium – mówi Reginald Sas Jaworski, król kurkowy AD 2023 “Godziwy”. Dziękuję ks. kanonikowi Tomaszowi Szopie, kustoszowi Sanktuarium św. Jana Pawła II za zaproszenie na wspólną agapę. Dziękuje mojej żonie Asi, że była ze mną, dziękuję marszałkom Krzysztofowi Koskowi i Tomaszowi Cichoniowi. Byli z nami królowie, moi poprzednicy: Tadeusz Ryś z żoną Stefanią, Jerzy Turbasa z żoną Dorotą, Adam Rajpold. Byli marszałkowie: Ryszard Maślanka, Dariusz Kaczmarczyk, Piotr Patecki, oraz bracia Paweł Drożniak, Janusz Wójcik, Marek Ziemianin z żoną Ewą, Jan Szuro z rodziną i Damian Kazaniecki z rodziną.
Jak zawsze zatrzymaliśmy się na chwilę w kruchcie kościelnej, która powstała dzięki fundacji krakowskiego Bractwa Kurkowego.