Tak zwane strzelenie królewskie – decydujące o tym kto zostanie Królem Kurkowym – to już tradycja. W finale nietypowych zawodów mierzy się trójka braci kurkowych, wyłoniona podczas wcześniejszych eliminacji. Strzelają oni do tarczy z kurem do momentu, aż spadnie ona na ziemię.

Super puchar wygrał gen. bryg. Piotr Waniek, zastępca szefa sztabu ds. wsparcia w 2 Korpusie Polskim Dowództwie Komponentu Lądowego, który w finale pokonał Wojciecha Moszyńskiego i Zdzisława Grzelkę. Na pikniku brackim na strzelnicy Kochambroń koło fortu Lasówka bawiło się około 200 osób. Strzelano o 9 różnych pucharów. Prezydent Krakowa Aleksander Miszalski i przewodniczący Rady Miasta Krakowa Jakub Kosek uhonorowani zostali medalami przez króla kurkowego Macieja Żółcińskiego i marszałków Marcina Furtaka i Tomasza Marczewskiego.

Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie jest jedną z najstarszych organizacji miejskich w Europie, początki stowarzyszenia sięgają XIII i XIV wieku. Przez stulecia Bractwo pełniło ważną funkcję w systemie bezpieczeństwa miasta, wspierając ochronę murów i bram Krakowa oraz współdziałając ze strażą miejską i wojskiem. Dziś pozostaje aktywną wspólnotą pielęgnującą tradycje patriotyczne, obywatelskie i charytatywne.

Najwspanialszym klejnotem krakowskiego Bractwa Kurkowego, stanowiącym jego symbol jest srebrny kur z kamieniami szlachetnymi. Jest to podarunek od Rady Miasta otrzymany w 1565 roku. Według legendy klejnot ten przekazał braciom król Zygmunt August. Oryginalny klejnot bracki można obecnie oglądać na wystawie „Kunszt i fach. Kraków Rzemieślników” w Muzeum Krakowa w Krzysztoforach. Bracia posługują się kopią kura, wykonaną również w srebrze przez krakowskiego złotnika Stefana Luchtera w 1964 roku.

Do krakowskiego Bractwa należy obecnie blisko 200 osób, a wśród jego braci honorowych są m.in. prezydent USA George W. Bush, prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski, kardynał Grzegorz Ryś, arcybiskup Stanisław Dziwisz. Członkiem honorowym, odznaczonym Krzyżem Wielkim Bractwa Krakowskiego z nr 1 był także Ojciec Święty Jan Paweł II.

Intronizacja Marka Długosza i marszałków Zdzisława Zimnego i Janusza Wójcika odbędzie się 6 czerwca 2026 roku o godz. 12.00 w Rynku Głównym na estradzie koło Wieży Ratuszowej.