Mirosław Hermaszewski nie żyje. Polski kosmonauta miał 81 lat

W wieku 81 lat zmarł Mirosław Hermaszewski – pierwszy polski kosmonauta. Informację o jego śmierci przekazał w imieniu rodziny europoseł Ryszard Czarnecki.

Mirosław Hermaszewski był jedynym Polakiem, który wziął udział w locie w kosmos. W 1976 roku trafił do grupy kandydatów na kosmonautów w ramach międzynarodowego programu Interkosmos, utworzonego przez ZSRR i rozpoczął szkolenie w Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą. 27 czerwca 1978 roku Mirosław Hermaszewski razem z Piotrem Klimukiem wyleciał na orbitę okołoziemską statkiem Sojuz 30. W czasie misji 126 razy okrążył ziemię astronauci wrócili na ziemię 5 lipca.

Mirosław Hermaszewski zaprzyjaźniony był z krakowskim Bractwem Kurkowym. Gosciliśmy Go wielokrotnie, w 2020 roku uczestniczył w rejskie brackim po Karaimach na jachcie, który prowadził król kurkowy AD 2017 Jan Dziura-Bartkiewicz.

Za sprawą innego z braci, Marka Zuskiego, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 38 im. Bractwa Kurkowego wybrali się 30 stycznia 2018 roku do Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, gdzie nastąpiło ogłoszenie wyników konkursów “Wysokie loty” i “Mój kosmos”. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie obecność jedynego polskiego kosmonauty generała Mirosława Hermaszewskiego.

Również w roku 2018, w lipcu Kraków gościł 4 kosmonautów z okazji 40. rocznicy lotu Polaka w kosmos. Przyjechali do naszego miasta na zaproszenie gen. Mirosława Hermaszewskiego Juri Gidzenko z Rosji, Bartalan Farkas z Wegier, Gieorgij Iwanow z Bułgarii i Vladimir Remek z Czech. Na zaproszenie braci kurkowych zwiedzili Celestat, brackie muzeum.

Mirosław Hermaszewski był wspaniałym kompanem, gawędziarzem i wielkim patriotą. Będziemy Go pamiętać.