Nie ma dokładnej daty początków udziału Bractwa Kurkowego w procesji ku czci św. Stanisława. Z przekazów historycznych wiemy, że bracia kurkowi od wieków uczestniczyli w uroczystościach kościelnych. Na pewno wiemy, że po odzyskaniu niepodległości 29 czerwca 1919 roku podczas pierwszego w wolnej Polsce zgromadzenia członków dokonano wyboru jego władz. Na czele Towarzystwa Strzeleckiego Krakowskiego stanął ponownie prezydent Krakowa Jan Kanty Fedorowicz. Wyznaczono termin pierwszego strzelania królewskiego na 13 lipca 1919 r. Zainaugurowała je msza święta odprawiona w dniu 5 lipca 1919 roku w kościele św. Mikołaja przez nowego kapelana, wybitnego biblistę, ks. Józefa Kaczmarczyka (1871-1951).

Bractwo włączyło się w życie Niepodległej Ojczyzny i Miasta. Aktywnie uczestniczyło w dziele odbudowy Zamku Królewskiego na Wawelu fundując dwie cegiełki wawelskie w 1921 r, a także wystąpiło w charakterze rodziców chrzestnych podczas uroczystego poświęcenia dzwonu w klasztorze OO Paulinów na Skałce w dniu 26 czerwca 1927.

Po II wojnie światowej władze komunistyczne zlikwidowały Bractwo. Po reaktywowaniu działalności, od 1964 roku bracia kurkowi regularnie brali udział w uroczystościach religijnych, występowali w pełnej gali (w kontuszach) podczas procesji Bożego Ciała i ku czci św. Stanisława. Do roku 1990 nosili podczas procesji relikwie św. Stanisława. Spotykało się to z ostrymi represjami ze strony władz i groźbami o ponownym zlikwidowaniu Bractwa Kurkowego.

Mimo to bracia uczestniczyli w uroczystościach religijnych. W 1966 roku, występując w pełnej gali witali obraz Matki Bożej Częstochowskiej przywieziony z Jasnej Góry do Krakowa w ramach uroczystości milenijnych. Na własnych ramionach wnieśli obraz do katedry wawelskiej.

18 marca 1964 roku w katedrze wawelskiej członkowie Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe uczestniczyli w ingresie nowego metropolity krakowskiego abp Karola Wojtyły.

Proboszcz katedry królewskiej na Wawelu ks. kanonik Janusz Bielański w roku 1983 zaprosił Bractwo Kurkowe do honorowej asysty przy powitaniu przedstawicieli Episkopatu Polski przybywających na uroczystości ku czci świętego Stanisława. Od tamtego roku utarł się zwyczaj, że bracia kurkowi w kontuszach stojąc w szpalerze na schodach katedry witają przybywających gości, a potem uczestniczą w procesji z Wawelu na Skałkę. Od tego też czasu Bractwo Kurkowe, a właściwie król kurkowy z marszałkami, w darze ołtarza ofiarowują ojcom Paulinom na Skałce paschał. W tym roku w procesji z darami ołtarza podczas mszy świętej przy ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce pójdą król kurkowy Maciej Żółciński „Lubicz” z marszałkami Marcinem Furtakiem i Krzysztofem Koskiem.

Bractwo Kurkowe w procesji ku czci św. Stanisława uczestniczy w pełnej gali kontuszowej, król z marszałkami z insygniami tj. srebrnym kurem, laskami i łańcuchami marszałkowskimi, starszyzna bracka w łańcuchach ceremonialnych. Procesja ku czci św. Stanisława to wydarzenie o charakterze święta kościelnego i patriotycznego. Bractwo Kurkowe, które kiedyś powstało w celu obrony murów miasta, dziś zajmuje się działalnością charytatywną, pielęgnując wszystkie tradycje związane z czynieniem dobra. Przez udział w wielkim świecie kościelnym, jakim jest procesja ku czci świętego Stanisława bracia pokazują, że zależy im na pielęgnowaniu związków z kościołem, z ojcami Paulinami. Pamiętamy o tym, że w 2007 roku Bractwo Kurkowe postawiło przed kościołem na Skałce pomnik św. Jana Pawła II, Brata Honorowego krakowskiego Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe. Nasz brat kurkowy, król kurkowy z roku 2005 Piotr Skalski „Podolanin” jest fundatorem Ołtarza Trzech Tysiącleci, inny nasz Brat Honorowy śp. Andrzej Duda był fundatorem żelaznego ogrodzenia dzielącego dziedziniec przyklasztorny od zielonego parkingu od strony kościoła św. Katarzyny.