Jest liczna reprezentacja krakowskiego Bractwa Kurkowego z królem kurkowym Janem Grzegorzem Pacutem z marszałkami Maciejem Żółcińskim i Piotrem Pateckim, królem kurkowym elektem Reginaldem Sas Jaworskim z marszałkami Krzysztofem Koskiem i Tomaszem Cichoniem, jest starszy Bractwa Zdzisław Grzelka z podstarszym Lechem Sobieszkiem, są członkowie Rady Starszych Rady Królewskiej i wielu braci. Przyszły również małżonki braci i ich dzieci w strojach krakowskich.

Zgodnie z tradycją, w niedzielę przypadającą w oktawie uroczystości św. Stanisława, w Krakowie przechodzi procesja ku czci świętego z Wawelu na Skałkę. Zgromadzeni niosą w niej relikwie najważniejszych polskich świętych, przede wszystkim św. Stanisława. W uroczystościach bierze udział m.in. episkopat Polski, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, uczelni i wierni. Bractwo Kurkowe tradycyjnie wita przedstawicieli episkopatu Polski na schodach Katedry na Wawelu.

“Niech w tegoroczną uroczystość ku czci świętego Stanisława, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski i archidiecezji krakowskiej, do dobrego Boga popłynie modlitwa o nową moc Ducha Świętego na tak ważne dla naszej ojczyzny najbliższe miesiące. A jak najliczniejszy udział w krakowskich uroczystościach niech będzie naszym wspólnym świadectwem wiary w Boga, miłości do niego i pokładanej w nim nadziei” – napisał metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w zaproszeniu na uroczystości.

Procesja przeszła do klasztoru oo. paulinów, gdzie przy ołtarzu Trzech Tysiącleci odprawiona została msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Kopca, biskupa seniora diecezji gliwickiej. w czasie nabożeństwa Bractwo Kurkowe jako dar ołtarza tradycyjnie składa paschał. Procesji na Skałkę przewodniczył prymas Polski, metropolita Gnieźnieński ks. abp Wojciech Polak. Do Krakowa przyjechał ks. kardynał Kazimierz Nycz, był również ks. kardynał Stanisław Dziwisz.

Św. Stanisław jest głównym patronem Polski. Był biskupem krakowskim. Według przekazów kronikarzy zginął w Krakowie na Skałce w 1079 r. śmiercią męczeńską, skazany przez króla Bolesława Śmiałego na śmierć przez rozczłonkowanie, a przyczyną był zatarg z władcą. Jego szczątki spoczywają w katedrze wawelskiej.

Kult św. Stanisława rozpoczął się tuż po jego śmierci. W 1253 r. papież Innocenty IV kanonizował go. Rok później – 8 maja – po raz pierwszy odbyły się w Krakowie uroczystości ku czci św. Stanisława. Dały początek tradycji dwóch procesji: majowej oraz związanej z koronacjami polskich królów, bo do ceremoniału koronacyjnego należała pielgrzymka pokutna z Wawelu na Skałkę. Królowie odbywali ją pieszo w przeddzień koronacji.