Drugim bardzo poważnym tematem była pomoc dla Fundacji św. Brata Alberta w Radwanowicach. To instytucja, z którą Bractwo Kurkowe związane jest, poprzez śp. ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, wielką współpracą od dawnych lat. Przypomnijmy tylko, że krakowskie Bractwo Kurkowe wraz z bractwami kurkowymi z Niemiec, Belgii i Holandii wybudowało w Radwanowicach jeden z obiektów nazwany Domem Przyjaciół. Zbiórka pieniędzy podczas Europejskich Spotkań Strzelców Historycznych pozwoliła na wybudowanie windy zewnętrznej przy jednym z budynków, co pozwoliło na korzystanie z jego pomieszczeń osobom z niepełnosprawnościami. Bractwo Kurkowe z Krakowa przez wiele lat kwoty zebrane podczas licytacji na balach królewskich w całości przeznaczało na potrzeby Fundacji św. Brata Alberta. Uczestnicząca w spotkaniu prezes Fundacji Małgorzata Urbanik przedstawiła następujące pismo:
W imieniu Podopiecznych, Pracowników oraz Zarządu Krajowego Fundacji im. Brata Alberta, Zwracamy się do Państwa z ogromną prośbą dotyczącą finansowego wsparcia naszej Fundacji, jednocześnie bardzo dziękujemy za dotychczasową pomoc. Jako Organizacja Pożytku Publicznego w dużej mierze utrzymujemy się z prywatnych darowizn i kwest, aktualna sytuacja gospodarcza stawia nas w trudnej sytuacji a bieżąca działalność pochłania ogromne koszty. Obecnie borykamy się z bardzo trudną sytuacja Schroniska dla osób z niepełnosprawnościami, podobnie jak wiele innych Domów Pomocy Społecznej w Polsce, stoimy na krawędzi zamknięcia z powodu dramatycznego braku środków. Od dłuższego czasu rząd obniża dotację dla mieszkańców, a sytuacja pogarsza się z każdym miesiącem. Fundacja przez 37 lat swojego istnienia, rozwinęła się od maleńkiej wspólnoty do jednej z największych Organizacji opiekującej się osobami z niepełnosprawnością intelektualną w Polsce. Obecnie, na co dzień otaczamy opieką i wsparciem ponad 1200 osób w 38 jednostkach w całej Polsce. Rok 2024 rozpoczął się dla Fundacji im. Brata Alberta w sposób niezwykle trudny. Wstrząsnęło nami nagłe i niespodziewane odejście Księdza Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, współzałożyciela naszej Fundacji, jej wieloletniego prezesa, a także naszego Wielkiego Przyjaciela. Dziewiątego stycznia br. odszedł on do Domu Pana, przegrawszy walkę z chorobą nowotworową, pozostawiając nas w nieopisanym bólu i smutku. Świadomi jednak, iż życzeniem Ks. Tadeusza było aby jego Dzieło Życia, jak zwykł nazywać Fundację, trwało i rozwijało się dalej, mimo towarzyszącego nam smutku i żałoby, dokładać będziemy wszelkich starań aby jak najlepiej to dzieło kontynuować.
Szczerze wierzymy w pozytywne rozpatrzenie naszej prośby. Będziemy bardzo wdzięczni za każdą okazaną pomoc, która ułatwi nam funkcjonowanie.
Rada Starszych podjęła uchwałę o wsparciu Fundacji kwotą 20 tys. zł z funduszu OPP.
Jednocześnie chcę poinformować, że uczestniczący w spotkaniu prof. Stanisław Mazur, zastępca prezydenta Krakowa zadeklarował swoją pomoc dla Fundacji w wymierzę:
– podjęcia rozmów w poważnych mediach na temat propagowania dobrej pracy Fundacji
– sprawdzenia czy Gmina Kraków może uczestniczyć w finansowaniu Fundacji
– podjęcia mediacji z dużym biznesem w celu zainteresowanie problemami Fundacji
– zainteresowania Kolegium Rektorów uczelni krakowskich problemem Fundacji
– Zainteresowania mediów miejskich problemami Fundacji
Rada Starszych omówiła także wszystkie bieżące wydarzenia, w których uczestniczyło i będzie uczestniczyć Bractwo Kurkowe. O szczegółach bracia zostaną poinformowani przez pisarza Bractwa, który prześle protokół z posiedzenia Rady Starszych.
Dla bieżącej informacji podajemy tylko:
– 11 listopada 2024 uczestniczymy w Święcie Niepodległości (msza święta na Wawelu, uroczystość na placu Matejki i spotkanie przy gęsinie)
– 22 listopada 2024 r. – pielgrzymujemy na Janą Górę w Częstochowie
– 27 listopada – uczestniczymy w nagraniu koncertu kolęd na Skałce
– 28 listopada – odbędą się Andrzejki Brackie
Z poważaniem
Zdzisław Grzelka
Starszy Bractwa Kurkowego