Na czele brackiej delegacji stał król kurkowy AD 2019-2021 Adam Rajpold z marszałkami Piotrem Pateckim i Zbigniewem Szotą. Bracia z Krakowa spotkali się m.in. z prymasem Polski, ks. abp. Wojciechem Polakiem, metropolitą gnieźnieńskim, ks. kard. Kazimierzem Nyczem, metropolita warszawskim, ks. abp. Markiem Jędraszewskim, metropolią krakowskim. Ponadto serdecznie witali się z dwoma proboszczami katedr, w których znajdują się relikwie głównych patronów Polski: ks. Janem Kasprowiczem z Katedry w Gnieźnie i ks. Pawłem Baranem z Królewskiej Katedry na Wawelu.

Z udziałem ponad trzydziestu biskupów z Polski i zagranicy, licznych pielgrzymów, przedstawicieli władz, służb mundurowych, stowarzyszeń, bractw, organizacji i pocztów sztandarowych, z udziałem duchownych, młodzieży i mieszkańców miasta odbyły się w niedzielę 23 kwietnia 2023 r. w Gnieźnie główne uroczystości odpustowe ku czci patrona św. Wojciecha. W tym roku towarzyszyło im wezwanie św. Jana Pawła II: „Przechowajcie, pomnóżcie, przekażcie świętowojciechowe dziedzictwo wiary”.

Mszę św. poprzedziła tradycyjna procesja z relikwiami męczennika, która rano wyruszyła z kościoła św. Michała Archanioła na Wzgórzu Zbarskim i przy biciu w dzwony przeszła głównymi ulicami miasta. Za srebrną trumną podążali biskupi przybyli na uroczystości m.in.: abp Jan Graubner, metropolita praski i Prymas Czech, abp Ladislav Nemet, metropolia belgradzki oraz abp Zbigniew Stankiewicz, metropolita ryski, a także polscy biskupi z przewodniczącym Episkopatu Polski abp. Stanisławem Gądeckim z Poznania, kard. Kazimierzem Nyczem z Warszawy i abp. Markiem Jędraszewskim z Krakowa. W procesji  podążały poczty sztandarowe, przedstawiciele władz, służb mundurowych, organizacji i bractw kościelnych, młodzież, mieszkańcy miasta i przybyli pielgrzymi.