Obrady prowadził, wybrany przez delegatów, Zdzisław Grzelka z krakowskiego Bractwa Kurkowego. Warto dodać, że poprzedni – XV Kongres ZKBS RP odbył się w Jarocinie w dniach 21-22 kwietnia 2018 r., a ze względu na okres pandemii trzeba było podsumować całe 5 lat. Dlatego osobno podsumowano i głosowano nad sprawozdaniami za okres lat 2018-2021 i 2021-2023.
W wyborach na prezesa ZKBS RP zgłoszono dwóch kandydatów Lecha Magnuszewskiego z KBS Starogardu Gdańskiego i Andrzeja Wegnera z KBS Tucholi. Zwyciężył Lech Magnuszewski.
W wyniku wyborów do Zarządu Zjednoczenia weszli: Marcin Adamczyk (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Szamotułach), Marek Balcerek (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Jutrosinie), January Bątkiewicz (Poznańskie Bractwo Kurkowe w Poznaniu), Łukasz Cichy (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Krotoszynie), Zdzisław Grzelka (Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie), Arkadiusz Müller (Skarszewskie Bractwo Kurkowe im. św. Jana Chrzciciela), Andrzej Pawłowski (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Rawiczu), Krzysztof Tyda (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Starogardzie Gdańskim), Tomasz Wawrzyniak (Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Murowanej Goślinie) i Michał Wieremiejczyk (Bractwo Strzelców Kurkowych im. Jana Kilińskiego z Warszawy).

Skład Ukonstytuowanego Zarządu Zjednoczenia KBS RP na kolejną kadencję:

Lech Magnuszewski – prezes ZKBS RP, KBS Starogard Gdański;

Zdzisław Grzelka – wiceprezes, TS Bractwo Kurkowe w Krakowie;

Andrzej Pawłowski – wiceprezes, BK Rawicz;

Michał Wieremiejczyk – wiceprezes, Bractwo Strzelców Kurkowych w Warszawie;

January Bątkiewicz – sekretarz, KBS Poznań;

Łukasz Cichy – zastępca sekretarza, KBS Krotoszyn;

Arkadiusz Müller – skarbnik, SBK Skarszewy;

Marcin Adamczyk – zastępca skarbnika, KBS Szamotuły;

Tomasz Wawrzyniak – marszałek, KBS Murowana Goślina;

Krzysztof Tyda – strzelmistrz, KBS Starogard Gdański;

Marek Balcerek – chorąży, KBS Jutrosin.

Komisja Rewizyjna:

Zdzisław Zimny, TS Bractwo Kurkowe w Krakowie;

Stanisław Graczyk, KBS Śrem;

Ryszard Maślanka, TS Bractwo Kurkowe w Krakowie;

Grzegorz Szydłowski, KBS Mosina;

Piotr Czapiewski, KBS Tczew;

Paweł Krywański, KBS Tarnów.

Sąd Honorowy:

Piotr Furczyk, KBS Pszczyna;

Sławomir Bukowski, BK Krobia;

Marek Majek, KBS Otwock;

Henryk Litka, KBS Dolsk;

Waldemar Ronke, KBS Śrem.

Przypomnijmy, że w skład Zarządu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP wchodzi prezes, 10 członków wybranych podczas Kongresu oraz 10 ławników, którzy są prezesami Okręgów wchodzących w skład ZKBS RP.
Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP zrzesza 123 bractwa z całej Polski. Powstało 7 sierpnia 1922 r. w Poznaniu, jako Zjednoczenie Bractw Strzeleckich Zachodnich Ziem Polski. Nazwę Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP nadano podczas zjazdu w 1925 r. w Bydgoszczy.

W niedzielę 23 kwietnia w kościele parafialnym w Pszczynie odbyła się uroczysta msza święta koncelebrowana w intencji nowo wybranego prezesa i członków Zarządu Zjednoczenia. W tej uroczystości oraz przemarszu ulicami miasta uczestniczyło kilkuset braci z całej Polski w tym ponad 20 brackich pocztów sztandarowych.