W Belgii w dniach 19-21 sierpnia odbyły się tegoroczne XX Europejskie Spotkania Strzelców Historycznych. Nie spełniły się marzenia Polaków. Mieliśmy nadzieję, że krakowski król kurkowy Jan Grzegorz Pacut albo król Okręgu Krakowskiego Marek Długosz wrócą z Belgii z tytułem króla Europy. Tymczasem Królem Europy Strzelców Historycznych została Niemka, Svenja Reher, młodzieżowym królem Europy została też Niemka Jannika Klos. Dwie kobiety na czele strzelców historycznych.

Wyruszyliśmy w połdnie w czwartek. W autobusie z Pasternika jechało prawie 30 osób ze starszym Zdzisławem Grzelką i kapelanem Bractwa ks. inf. Dariuszem Rasiem. Samolotem leciały 4 osoby, autem osobowym jechały 3 osoby. Jak twierdził ks. Infułat Dariusz Raś to ważny wyjazd, śmiało można go określić mianem pielgrzymki. W programie całego wyjazdu były dwie msze święte, w tym jedna królewska. Ale w Gandawie jest najwspanialszy na świecie ołtarz malowany, więc jechaliśmy od najpiękniejszego ołtarza rzeźbionego w Bazylice Mariackiej w Krakowie do malowanego w Genk.

Służbowa, bracka część wyprawy na XX Europejskie Spotkania Strzelców Historycznych EGS zakończyła się sukcesem. Krakowskie Bractwo Kurkowe zaprezentowało się godnie. Odbyły się spotkania z kierownictwem EGS: prezydentem – księciem Charlesem de Merode i sekretarzem generalnym Olafem Hoffmannem, oraz protektorem EGS, Wielkim Mistrzem Rycerstwa św. Sebastiana arcyksięciem Karolem Habsburgiem. Zdzisław Grzelka, w imieniu króla kurkowego Jana Grzegorza Pacuta zaprosił Jego Cesarską Mość na bal kurkowy do Wieliczki na 15 stycznia 2023 r. Król Jan Grzegorz Pacut z marszałkiem Piotrem Patecki w sprawie balu rozmawiali z prezydentem EGS Charlesem de Merode, sekretarzem EGS Peterem Olafem Hoffmannem i burmistrzem Deinze Janem Vermeulenem zachęcając do przyjazdu do Krakowa i Wieliczki.

Raz na trzy lata odbywają się Europejskie Spotkania Strzelców Historycznych zrzeszonych w EGS. Pandemia przesunęła o rok termin. Spotkania się odbyły. Przyjechało kilka tysięcy braci, z Polski kilkuset, z Krakowa kilkunastu. Było fantastycznie.

Jak zwykle najbardziej widowiskowa część to wielka parada uczestników brackiego święta. W tym roku paradę rozpoczął Region V czyli nasz. Kraków marszerował z nr. 13. Przed nami jako pierwsza reprezentacja szła garstka kozaków ukraińskich z Wiktorem Fiedosiukiem na czele. Goście honorowi XX Europejskich Spotkań Strzelców Historycznych z władzami EGS: prezydentem – księciem Charlesem de Merode i sekretarzem generalnym Olafem Hoffmannem, oraz protektorem EGS, Wielkim Mistrzem Rycerstwa św. Sebastiana arcyksięciem Karolem Habsburgiem przyjmowali ten przemarsz na stojąco. Potem maszerowali Czesi, Słoweńcy i Chorwaci. Następnie poczet sztandarowy Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP i wreszcie Kraków. Na czele z tabliczką żona marszałka Piotra Pateckiego, Katarzyna Patecka, za nią ceremoniarz Janusz Wójcik, poczet sztandarowy z chorążym Krystianem Grzybkiem oraz asystą Zdzisławem Zimnym i Markiem Długoszem, król kurkowy Jan Grzegorz Pacut z marszałkami Piotrem Pateckim i Rafałem Wolframem, starszy Bractwa Kurkowego Zdzisław Grzelka z kapelanem ks. inf. Dariuszem Rasiem, Krzysztof Wójcik, Marek Długosz, Zbigniew Wolfram, Władysław Przybylski, Tomasz Nowak, Krzysztof Matzka, Maciej Krakowiak, Jerzy Budzoń i gościnnie Tomasz Miliszkiewicz z Ciechanowca.

Medale królewskie Jana Grzegorza Pacuta dla przedstawicieli władz EGS
Krakowski król kurkowy Jan Grzegorz Pacut z marszałkiem Piotrem Patecki spotkali się podczas XX Europejskich Spotkań Strzelców Historycznych z władzami EGS. Król z marszałkiem wręczyli protektorowi EGS, Wielkiemu Mistrzowi Rycerstwa św. Sebastiana Karolowi Habsburgowi medal królewski. Tak samo uhonorowali prezydenta EGS księcia Charlesa de Merode i sekretarza generalnego EGS Petera Olafa Hoffmanna. Medal królewski otrzymała także królowa Europy Deinze 2022 Svenja Reher.

Król kurkowy AD 2018 Zbigniew Wolfram „Niepodległy” przywiózł dla arcyksięcia Karola Habsburga swój medal królewski.

Deinze 2021
Data myląca, bo pandemia coronawirusa przesunęła o rok termin XX Europejskich Spotkań Strzelców Historycznych. Burmistrz Deinze Jan Vermeulen z radością przywitał nasze bractwo w swoim mieście. Król kurkowy Jan Grzegorz Pacut wręczył burmistrzowi medal królewski. Burmistrz zrewanżował się limitowaną honorową odznaką Deinze. Kontusz to strój narodowy, piękny dlatego bracia krakowscy oblegani byli przez turystów z całego świata i robili, jak zawsze i wszędzie, za „białych misiów”. Sesje zdjęciowe ciągnęły się w nieskończoność.

Honor i Sława dla Zdzisława Grzelki
W strukturach EGS w regionie V obejmującym terytoria Europy Południowo-Wspodniej działają ramię w ramię bractwa polskie i kozactwa ukraińskie. Najbardziej prężne w Łucku, Tamtejszy ataman Wiktor Fiedosiuk jest najbardziej rozpoznawalnym kozakiem w EGS. On właśnie uhonorował naszego starszego Bractwa Kurkowego Zdzisława Grzelkę medalem Honor i Sława za pomoc jaką nasze Bractwo udziela Ukrainie i za osobiste zaangażowanie Zdzisława w tę sprawę.

Turystyczna część wyprawy
Cały poniedziałek poświęciliśmy na zwiedzanie Gandawy. Z przewodnikiem przemierzyliśmy miasto, nazywane Wenecją północy. Płynęliśmy barką po gandawskich kanałach, delektując się miejscowym piwem i przysmakami. Byliśmy w katedrze św. Bawona i zobaczyliśmy najwspanialszy na świecie ołtarz malowany. Bo wiadomo, że nasz mariacki to najwspanialsze dzieło rzeźbiarskie.