George Walker Bush; ur. 6 lipca 1946 w New Haven – amerykański polityk, 43. prezydent Stanów Zjednoczonych, 46. gubernator Teksasu. Jest synem 41. prezydenta, George’a H.W. Busha.
Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Yale w 1968 oraz w Harvard Business School w 1975 pracował na stanowiskach kierowniczych w przedsiębiorstwach naftowych. Był współwłaścicielem klubu Texas Rangers, a następnie sprawował urząd gubernatora stanu Teksas (1995–2000). W 2000 roku uzyskał nominację Partii Republikańskiej i wygrał w kontrowersyjnych wyborach prezydenckich. Objął urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych 20 stycznia 2001, kilka miesięcy przed zamachami z 11 września. W ich konsekwencji George W. Bush ogłosił strategię walki w ramach wojny z terroryzmem, zakładającej operacje wojskowe w Afganistanie (od 2001) oraz inwazję na Irak (2003). W 2004 został wybrany na drugą kadencję, która upłynęła w 2009.
Trzykrotnie (w 2001, 2003 i 2007) złożył oficjalne wizyty w Polsce. 8 czerwca 2007 przybył z 4-godzinną wizytą do Polski. Swoim samolotem wylądował w Gdańsku, gdzie Bushów przywitała polska para prezydencka. Nieformalne rozmowy prezydentów (bez krawatów – protokół dyplomatyczny definiuje to jako rozmowę nieformalną) odbyły się w prezydenckim ośrodku na Mierzei Helskiej. Bush zaoferował Polsce modernizację polskich sił zbrojnych w zamian za instalację elementów tarczy antyrakietowej. Polska jest sojusznikiem Amerykanów w walce z terroryzmem. Władze RP w 2002 i 2003 wysłały kontyngenty wojskowe do Afganistanu i Iraku. W kwestii wiz, które muszą kupować Polacy, by móc polecieć do Stanów Zjednoczonych, mówił wielokrotnie, że ta sprawa leży w gestii Kongresu. Jednak podczas konferencji prasowej z premierem Donaldem Tuskiem powiedział: Ja rozumiem, że to frustrująca sprawa. Gdybym mieszkał w Polsce i chciał przyjechać do Ameryki, też byłbym sfrustrowany.
Podczas trzeciej wizyty w Polsce prezydent USA odwiedził Kraków. Samolot Air Force One z nim na pokładzie wylądował na lotnisku w Balicach 30 maja 2003 r. o godz. 21.40, dwadzieścia minut przed spodziewanym czasem. Wcześniej przyleciało całe logistyczne zaplecze, łącznie z dwoma opancerzonymi samochodami. Specjalny samolot miała także 143-osobowa grupa amerykańskich dziennikarzy. Przestrzeń powietrzna nad Krakowem była pilnie strzeżona. Samo lotnisko opustoszało. Pojawiły się na nim za to dziesiątki polskich i amerykańskich żołnierzy.
Oficjalnie głowę Stanów Zjednoczonych powitali na lotnisku w Balicach minister Marek Siwiec, wojewoda małopolski Jerzy Adamik, marszałek województwa Janusz Sepioł, przedstawiciele polskich i amerykańskich służb dyplomatycznych. Nie było prezydenta Krakowa prof. Jacka Majchrowskiego, któremu dano do zrozumienia, że nie powinien się pojawiać na lotnisku w związku z opublikowanym w ,Gazecie Krakowskiej” artykułem o wojnie w Iraku “Pax Americana”. Profesor skrytykował w nim podjęcie działań wojennych w Iraku, sugerując, że Amerykanie staną za to nie tylko przed sądem historii. Kilka dni później wyszedł do krakowian manifestujących przeciwko wojnie w Iraku i publicznie wyraził dla nich uznanie, twierdząc, że “ratują honor tego miasta”.
Z informacji przekazanych przez rzecznika prasowego wojewody małopolskiego wynikało, że to Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło decyzję o wykluczeniu prezydenta Krakowa z delegacji powitalnej. Nieoficjalnie mówiło się jednak, że nalegała na to strona amerykańska.
Prezydenta Majchrowskiego nie było także dzień później na spotkaniu na Wawelu, gdzie przemawiał prezydent George Bush junior.
Prezydentowi George`owi Bushowi juniorowi w wizycie do Polski towarzyszyła m. in. żona Laura, sekretarz stanu Collin Powell i doradczyni Condoleezza Rice. Prezydent USA zatrzymał się w luksusowo urządzonym hotelu Copernicus przy ul. Kanoniczej.
George W. Bush 31 maja z samego rana udał się do Oświęcimia i Brzezinki, potem na Wawelu porozmawiał z ówczesnym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim i premierem Leszkiem Millerem. Miał także półgodzinne wystąpienie dla ok. 1300 gości i blisko 700 dziennikarzy ze wszystkich światowych agencji. Wśród gości była delegacja Bractwa Kurkowego z królem kurkowym Henrykiem Kuśnierzem. Prezydent George W. Bush przyjął od krakowskich braci tytuł Brata Honorowego. Po powrocie do Ojczyzny przysłał list z podziękowaniami.