Fundatorzy

Kolejni fundatorzy

Domek Ogrodnika

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do…

Read More

Piotr M. Mikosz fundatorem

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do…

Read More

Pomnik Ingacego Paderewskiego

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do…

Read More

Piotr M. Mikosz fundatorem pomnika Józefa Louisa

Piotr M. Mikosz, podskarbi krakowskiego Bractwa Kurkowego i były jego marszałek, jest fundatorem pomnika Józefa Louisa, wielkiego darczyńcy Bractwa, który ufundował Park Strzelecki. Louis, znamienity krakowski kupiec nabył teren ten w roku 1836 na przedmieściu Wesoła w obrębie dzisiejszych ulic: Rakowickiej, Topolowej, Bosackiej i Lubicz od cukiernika Steinkellera. Dzisiaj mieści się tu między innymi Celestat, historyczna siedziba Bractwa Kurkowego oraz budynek, w którym starszyzna bracka ma swoją salę obrad i biuro.

Pomnik Józefa Louisa znajduje się zaraz za wejściem do parku od ul. Lubicz, w jego części południowo-wschodniej. Monument odsłonięty został 24 kwietnia podczas wielkanocnego, dorocznego spotkania braci kurkowych. Uroczystość poprzedziła msza św. odprawiona przez ks. ks. infułata Jerzego Bryłę, kapelana bractwa. Koncelebransami byli ks. dr Tadeusz Nosek, proboszcz parafii św. Mikołaja, na terenie której znajduje się Park Strzelecki, a także ojciec Leon Pokorski, franciszkanin i brat kurkowy.

W uroczystości odsłonięcia i poświęcenia pomnika króla Józefa Louisa uczestniczyli m.in. przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider oraz gen. bryg. Bogdan Tworkowski, zastępca szefa sztabu ds. wsparcia w Kwaterze NATO w Izmirze w Turcji.

W trakcie wielkanocnego spotkania na Celestacie król kurkowy Mirosław Malinowski z marszałkami Reginaldem Sas-Jaworskim i Zbigniewem Kwaterem wyróżnili gości uroczystości i zasłużonych braci Guzem Oracewicza, medalami królewskimi oraz ryngrafami Jasnogórskimi. Guz Oracewicza król wręczył bratu prof. Wiktorowi Kubińskiemu z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Medal królewski otrzymała. Isolde Felskau, zastępca konsula generalnego Niemiec w Krakowie, junior rodu Trzasków – Michał, uczestnik wielu brackich imprezy, podczas których występował w kontuszu a także bracia: Adam Rajpold, Tadeusz Ryś, Ryszard Maślanka i Krzysztof Wójcik. Tekst i zdjęcia: Janusz Michalczak