2014 – 2015

Wiwat Król Kurkowy Józef Durbas​
Wiwat marszałkowie Jarosław Marchwicki i Rafał Wolfram

 

Podczas zawodów na Pasterniku godność króla kurkowego-elekta zdobył, oddając dwa celne strzały, brat kurkowy Józef Durbas. Jarosław Marchwicki i Rafał Wolfram, pokonani w tej rywalizacji, zostali marszałkami – elektami. Józef Durbas, król kurkowy–elekt, jest absolwentem Politechniki Krakowskiej i AGH, doktorem nauk technicznych. Przez lata pracował w Instytucie Obróbki Skrawaniem, gdzie był kierownikiem Samodzielnej Pracowni Urządzeń Specjalnych. Król kurkowy- elekt jest m.in. autorem 25 prac naukowo-badawczych, 16 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych, 3 świadectw autorskich o dokonaniu wynalazków. Obecnie jest prezesem spółki Polspecial.

W sobotnich uroczystościach na Pasterniku uczestniczyli m.in.: wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, starosta powiatu krakowskiego Józef Krzyworzeka, a także przedstawiciele generalicji z generałem Mieczysławem Bieńkiem, gen. broni Edwardem Gruszką, szefem Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych oraz gen. bryg. Jerzym Gutem, dowódcą Wojsk Specjalnych.

Uroczystość intronizacji nowego króla kurkowego odbyła się 7 czerwca w Rynku Głównym. W trakcie zawodów strzelano również o puchar królewsko-generalski, który zdobył gen. bryg. rez. Jerzy Wójcik, oraz o puchar VIP-ów. Ten drugi trafił w ręce Marzeny Ślęzak, dyrektor Szkoły Podstawowej nr. 38 im. Bractwa Kurkowego, która w finale, walcząc o superpuchar, pokonała gen. Jerzego Wójcika!

Król i marszałkowie

Józef Durbas

król

Jest absolwentem Politechniki Krakowskiej i AGH, doktorem nauk technicznych. Przez lata pracował w Instytucie Obróbki Skrawaniem, gdzie był kierownikiem Samodzielnej Pracowni Urządzeń Specjalnych. Jest autorem 25 prac naukowo-badawczych, 16 publikacji w czasopismach krajowych i zagranicznych, 3 świadectw autorskich o dokonaniu wynalazków. Prezes i dyrektor spółki Polspecjal, która zajmuje się opracowywaniem i wykonawstwem urządzeń i narzędzi specjalnych typu automaty do montażu samochodów

Jarosław Marchwicki

marszałek

Urodził się i mieszka w Krakowie. Jest prawnukiem prezydenta Miasta Krakowa Jana Kantego Federowicza (króla kurkowego z roku 1912). Ukończył Uniwersytet Pedagogiczny. Jest właścicielem i współwłaścicielem nieruchomości, ponadto zawodowo zajmuje się ta sferą gospodarki będąc właścicielem firmy zarządzającej Nieruchomościami. Miłośnik podróży, muzyki, nart, pływania i kolarstwa rekreacyjnego. Mało jest miejsc na świecie, których nie odwiedził. Z zapałem kolekcjonuje nakrycia głowy, prezentując zwłaszcza kapelusze. Jest żonaty, ma dwoje dzieci i wnucząt.

Rafał Wolfram

marszałek

Absolwent II Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Krakowie i Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Kawaler, syn Zbigniewa Wolframa marszałka Bractwa Kurkowego. A.D. 2006. Prezes Zakładów Budowy Maszyn i Aparatury im. Ludwika Zieleniewskiego w Krakowie S.A. (noszących imię króla kurkowego A.D. 1857). Interesuje się zastosowaniami metod fizycznych w naukach społeczno-ekonomicznych i naukowymi metodami zarządzania. W wolnym czasie zajmuje się strzelectwem, nurkowaniem i turystyką.