2015 – 2016

Wiwat Król Kurkowy Jan Dziura-Bartkiewicz
Wiwat marszałkowie o. Leon Pokorski i Marek Zuski

 

Krakowianie oraz zaproszeni goście niezwykle tłumnie uczestniczyli w uroczystościach intronizacyjnych nowego króla kurkowego Jana Dziury-Bartkiewicza. Rozpoczęły się one zgodnie z zgodnie z tradycją w parku Strzeleckim, gdzie bracia kurkowi z panującym w roku 2014 roku królem Józefem Dubasem oraz marszałkami Jarosławem Marchwickimi Rafałem Wolframem złożyli wiązankę kwiatów pod pomnikiem brata honorowego, świętego Pana Pawła II i następnie zgromadzili się pozując do wspólnej fotografii.

Barwny orszak, na czele którego szedł brat Marek Trzaska, niosąc pamiątkową tarczę strzelniczą, tę samą do której strzelano podczas zawodów o tytuł króla, dotarł przy dźwiękach orkiestry górniczej z Wieliczki pod Barbakan. Tutaj złożono kwiaty pod tablica upamiętniającą bohaterski wyczyn Marcina Oracewicza, brata kurkowego, który celnym strzałem pozbawił życia dowódcę wojsk rosyjskich oblegających Kraków podczas konfederacji barskiej.

Dalsza trasa przemarszu wiodła na Rynek Główny. Król Józef Durbas z marszałkami został powitany przed Bazyliką Mariacką przez ks. infułata Dariusza Rasia, archiprezbitera świątyni oraz ks. infułata Jerzego Bryłę, kapelana krakowskiego Bractwa Kurkowego. Tego dnia przed ołtarzem mariackim ustawiona została zabytkowa figura św. Sebastiana, patrona organizacji strzeleckich, będąca jednym z najcenniejszych obiektów sztuki Średniowiecza.

Finałowa część sobotniej ceremonii odbyła się na estradzie przed Wieżą Ratuszową. Kulminację stanowiło przekazanie przez króla Józefa Durbasa „Innowatora” srebrnego kura, symbolu władzy monarszej, nowemu władcy, królowi – Janowi Dziurze-Bartkiewiczowi. Podobnie postąpili Jarosław Marchwicki i Rafał Wolfram, którzy przekazali Markowi Zuskiemu i franciszkaninowi o. Leonowi Pokorskiemu łańcuchy i laski marszałkowskiej. Podczas tej ceremonii insygnia królewsko-marszałkowskie otrzymali również mały król kurkowy i jego marszałkowie – Jakub Śliwiński ze Szkoły Podstawowej nr 98 im. Henryka Sienkiewicza oraz Michał Trzaska ze Szkoły Podstawowej w Michałowicach i Kasper Czajkowski ze Szkoły Podstawowej nr 38.

Przydomek obecnie panującego króla kurkowego ogłosił rezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Jan Dziura-Bartkiewicz będzie no dumne miano „Strzelca”, zgodne z jego sportowymi pasjami.

Miłościwie panująca od tej chwili ekipa królewsko-marszałkowska wzniosła toast miodem królewskim. Król wręczył następnie medal okolicznościowy prezydentowi miasta oraz ks. inf. Jerzemu Bryle, który od 31 lat służy Bractwu Kurkowemu duchową posługą. Goście honorowi wpisali się do księgi królewskiej.

Po uformowaniu się w orszak bracia wyruszyli w drogę powrotną do parku Strzeleckiego, gdzie odbył się królewsko-marszałkowski raut. Posileni smakowitymi potrawami goście byli świadkami uhonorowania przez króla Jan Dziurę-Bartkiewicza medalami okolicznościowymi gen. broni Edwarda Gruszkę i gen. bryg. Tomasza Drewniaka, gen. brygady Cezarego Podlasińskiego, dowódca Centrum Operacji Lądowych – Dowództwo Komponentu Lądowego oraz Bogusława Tworkowskiego, z dowództwa NATO w Izmirze w Turcji otrzymali znaczki srebrnego kura.

Prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Adam Gołembowski wyróżnił króla i marszałków specjalnymi dyplomami. Jan Klauza, prezes Okręgu Centralnego odznaczył krakowskie Bractwo Kurkowe złotym medalem “Za zasługi dla Centralnego Okręgu Bractw Kurkowych” i wręczył srebrne medale starszemu Bractwa Henrykowi Kuśnierzowi oraz ceremoniarzowi Zdzisławowi Grzelce, który jest wiceprezesem Zjednoczenia KBS RP. Tekst i zdjęcia: Janusz Michalczak

Król i marszałkowie

Jan Dziura-Bartkiewicz

król

Ma 58 lat. Z żoną Mariolą mają dwóch synów Grzegorza i Mateusza (są członkami Bractwa Kurkowego) oraz dwoje wnucząt. Do Bractwa Kurkowego należy od 15 lat, w 2009 roku był marszałkiem, a w 2010 roku został królem Okręgu Krakowskiego Bractw Kurkowych. Jest radnym od trzech kadencji w Radzie Dzielnicy VII Zwierzyniec, a od dwóch kadencji jest z Zarządzie Rady Dzielnicy. Jest świetnym strzelcem, pasjonuje go zwłaszcza strzelanie długodystansowe.

Jest przedsiębiorcą, współwłaścicielem firmy Petroster, świadczącej usługi produkcyjne, montażowe, pomiarowe i serwisowe dla branży paliwowej i chemicznej.

o. Leon Pokorski

marszałek

Ojciec Leon Pokorski, franciszkanin ma 48 lat. Od 21 lat jest kapłanem, obecnie pracuje w Kurii Prowincjonalnej w Krakowie. Jest poetą, autorem kilku książek. Spod jego pióra wyszedł m.in. poemat “Most św. Anioła”, który potem w formie dyptyku został przekazany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas audiencji Bractwa Kurkowego w Watykanie w listopadzie 2001 roku. Obecnie dyptyk ten znajduje się w Muzeum Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie. Ojciec Leon Pokorski od blisko 15 lat należy do krakowskiego Bractwa Kurkowego, ma też tytuł kapelana Warszawskiego Bractwa Kurkowego, który w czasie kiedy przebywał w jednym z warszawskich klasztorów franciszkanów nadał mu prymas Polski, ks. kardynał Józef Glemp. Ojciec Leon Pokorski od początku przynależności do strzeleckiej konfraterni ma kontusz.

Marek Zuski

marszałek

Marek Zuski ma 57 lat, jest ojcem trójki dzieci i od 5 miesięcy szczęśliwym dziadkiem wnuczki Julii. Razem z żoną Haliną prowadzi firmę produkującą wyroby cukiernicze, słynie przede wszystkim ze znakomitych krówek. Jego fabryka znajduje się w Alwerni. W Bractwie Kurkowym jest od 2003 roku, był uczestnikiem wielu brackich pielgrzymek do Rzymu. Jest miłośnikiem polskiej przyrody i wędkarstwa morskiego, specjalizuje się w połowach dorszy i halibutów na wędkę. Szczyci się złowieniem w Norwegii 12 kg. dorsza, którego wyciągnął na powierzchnię z głębokości 120 metrów.