2022 – 2023

Wiwat Król Kurkowy Jan Grzegorz Pacut
Wiwat marszałkowie Maciej Żółciński i Piotr Patecki

W sobotę 04 czerwca 2022 roku odbyła się intronizacja nowego króla kurkowego. Czekaliśmy na tę uroczystość trzy lata. Przerwa spowodowana była pandemia koronawirusa. Wreszcie 14 maja udało się przeprowadzić strzelanie królewskie.

Wygrał Jan Grzegorz Pacut, marszałkami zostali Maciej Żółciński i Piotr Patecki. Na krakowskim Rynku Głównym na scenie pod Ratuszem Jan Grzegorz Pacut przejął symbol panowania w Bractwie Kurkowym – srebrnego kura od swojego poprzednika Adama Rajpolda.

Król i marszałkowie

Jan Grzegorz Pacut
król

Jest krakowskim przedsiębiorcą. Działa w branży developerskiej i turystycznej. Jest członkiem Małopolskiej Izby Inżynierów Budowlanych. Prywatnie – ojciec dwójki dzieci.
Urodzony w Lipnicy Murowanej; od 1979 roku mieszka w Krakowie. Krakowianin z wyboru oraz miłości do tradycji, obyczajów i historii Krakowa unikatowych na skalę światową. Od lat związany z Krakowskim Bractwem Kurkowym; w latach 2016-2017 marszałek, obecnie Król Kurkowy AD 2022 przydomek „Solidny”.
Nagrodzony odznaczeniem „Przyjaciel Dziecka” za działalność społeczną na rzecz dzieci, oraz za osiągnięcia zawodowe min. „Srebrny Laur Małopolski”, Diament Forbes.
Hobby: golf, żeglarstwo, tenis.
Oto cytat z mowy królewskiej Jana Grzegorza Pacuta wygłoszonej 4 czerwca 2022 r. na Rynku Głównym w Krakowie
Nie ma Polski bez Krakowa, nie ma Krakowa bez tradycji. Tych tradycji, które kultywuje najstarsza polska organizacja paramilitarna: Towarzystwo Strzeleckie – Bractwo Kurkowe. Kiedyś, przez całe wieki, zbrojnie broniliśmy murów tego miasta, a służba na tych murach trwała nieraz – jak za czasów króla Stefana Batorego – okrągłą dobę. Dziś z równym zaangażowaniem bronimy sławy i chwały Krakowa, ratujemy od zapomnienia krakowskie tradycje i obyczaje, utrwalamy szacunek dla obywateli, którzy szczególnie na to zasłużyli, przypominamy przy każdej zagranicznej czy krajowej wizycie: Kraków to brzmi dumnie! I pięknie!

Maciej Żółciński
marszałek

Urodzony oraz wczesne lata spędził w Nowym Sączu. Uczęszczał do I LO im Jana Długosza w Nowym Sączu wychowany w patriotycznej szlacheckiej rodzinie (h. Lubicz) z Podola.
Wierny motto liceum „Każdy jest dłużen Ojczyźnie swej tyle, na ile go stać”.
Doświadczenie biznesowe zdobywał w Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz Wyższej Szkole Biznesu National Louise University
Współzałożyciel i współwłaściciel jednego z najnowocześniejszych na świecie w pełni zautomatyzowanego działającego globalnie zakładu produkcyjnego systemów oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego TM Technologie Sp. z o.o. zlokalizowanego w Morawicy k/Balic.
Wprowadzony do Bractwa przez obecnego Starszego Honorowego Henryka Kuśnierza oraz Józefa Wilmowskiego w 2015 roku.
W latach 2017 – 2021 Ceremoniarz Bractwa Kurkowego w Krakowie, obecnie wizytator Bractwa.
Filantrop i współfundator wielu inicjatyw między innymi pomnika Odsieczy Wiedeńskiej w Parku Strzeleckim oraz kopii Srebrnego Kura znajdującego się w gablotach Sali Królewskiej Krakowskiego Bractwa.
Obieżyświat, prywatnie miłośnik żeglarstwa, narciarstwa oraz uczestnik wielu rajdów samochodowych.
Żonaty posiadający dwójkę dzieci.

Piotr Patecki
marszałek

Urodził się w Krakowie 22 kwietnia 1967 r. Pochodzi z podkrakowskiej rodziny rzemieślniczej. Zawodu uczył się w firmie rodzinnej ojca Stefana, zdobywał doświadczenie w zawodzie na praktykach i w czasie pracy w USA i Kanadzie.
Prowadzi działalność gospodarczą, od wielu lat działa w branży motoryzacyjnej – kompleksowa likwidacja szkód komunikacyjnych (blacharstwo, lakiernictwo, mechanika, SKP). Posiada dyplomy mistrzowskie w zawodach Blacharz i lakiernik samochodowy, szkoli uczniów we współpracy ze szkołami branżowymi w tych zawodach. Jest członkiem Cechu Rzemiosł Motoryzacyjnych, Radu Sołeckiej oraz OSP w Michałowicach.
Jest żonaty z Katarzyną, z którą ma trzech synów Patryka, Szymona i Jana.